Stal chirurgiczna – czym się charakteryzuje?

Urocza biżuteria, która jest jednocześnie bardzo odporna na zarysowania i nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji? Wszystkie te wymagania spełniają ozdoby wykonane ze stali chirurgicznej. Czym charakteryzuje się ten materiał i dlaczego jest tak chętnie wybierany przez miłośniczki biżuteryjnych dodatków?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że stal chirurgiczna (oznaczana jako 316L) nie bez powodu otrzymała właśnie taką nazwę – materiał ten służy przede wszystkim do wytwarzania różnych chirurgicznych narzędzi. Jednak jego właściwości sprawiły, że znalazł też uznanie pośród producentów biżuterii. Wytwarza się z niego naszyjniki, bransoletki, kolczyki oraz pierścionki, klasyfikuje się go zaś na cztery rodzaje:

  • seria 200, która zawiera chrom, nikiel i mangan
  • seria 300, która zawiera chrom i nikiel, jest też najbardziej odporna na korozję
  • seria 400, która zawiera tylko chrom
  • seria 500, która zawiera jedynie nikłe ilości chromu.

Bezpieczna dla alergików

Jedną z najważniejszych właściwości stali chirurgicznej jest jej hipoalergiczność – wykonana z niej biżuteria może być bez obaw noszona przez osoby, u których ozdoby z innych materiałów wywołują podrażnienia i swędzenie. Wykorzystuje się ją do produkcji akcesoriów pozostających w ciągłym kontakcie ze skórą (jak naszyjniki) oraz dodatków, którymi skórę się przekłuwa (np. kolczyki).

Bardzo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji

Stal chirurgiczna jest też wytrzymała, odporna na korozję i utlenianie. Uszkodzenie jej jest niemal niemożliwe, nie powstają na niej zarysowania ani przetarcia. Aby wyczyścić wykonaną z niej biżuterię zwykle wystarczy jedynie przetrzeć ją szmatką lub umyć wodą z mydłem – nie doprowadzi to do jej zniszczenia. Co więcej, jest to dość wdzięczny materiał, podatny na różne metody obróbki, grawerowanie oraz barwienie. Wykonane z niej dodatki mogą mieć więc najróżniejsze kolory.

Obok tych wszystkich zalet biżuterii ze stali chirurgicznej należy postawić jeszcze jej bardzo korzystne ceny. Ozdoby wykonane z tego materiału często są o wiele tańsze od dodatków srebrnych bądź złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *